4) Kostel sv. Martina
První nepřímá zpráva o starém klenečském kostelíku se objevuje v roce 1481. Před jeho založením docházeli Klenečští i Chodové z okolních vsí do kostela Zvěstování Panně Marii na domažlickém předměstí – dnes kostel U svatých. O podobě původního klenečského kostelíka víme jen velice málo. Keramická klenební žebra z jeho stavby jsou ještě dnes vložena ve zdivu kostelní věže. Podobu kostelíka před stadionskou přestavbou, která byla zahájena v roce 1737, přináší rytina Ferdinanda Bernarda Wernera.
Do hrobové šachty vybudované pod podlahou presbytáře tohoto kostela byl po smrti (†2. 11. 1696) pohřben Chody nenáviděný Wolf Maxmilián Lamingen známý jako Lomikar. Noví majitelé chodských vesnic hrabata Stadionové na místě původního kostela vybudovali mezi roky 1737–1746 rozlehlou barokní svatyni, pod níž zřídili rodinnou hrobku.
Barokní mobiliář kostela je datován do let 1747–1777. Nad hlavním oltářem zasvěceným partonu kostela sv. Martinovi je nad triumfálním obloukem umístěn znak bývalých patronů kostela hrabat Stadionů. V podlaze svatyně jsou uloženy náhrobní kameny významných klenečských měšťanů. Návštěvníky kostela však nejvíce láká poklop hrobky se znakem již zmíněného Lomikara. Ten je v kryptě pohřben s deseti členy rodu Stadionů. Dvě ze stadionských rakví jsou zasypány kameny, které klenečští školáci házeli okénkem na rakev, o níž byli přesvědčeni, že patří Lomikarovi.
V roce 2022 se zvonice klenečského kostela dočkala významné události. Na zvonovou stolici bylo zavěšeno 5 původních historických zvonů, k nimž přibyly 2 zcela nové vyrobené zvonařem Michalem Votrubou z Myslkovic. O restaurování zvonů starých stejně jako o získání finančních příspěvků za zvony nové se zasloužil současný klenečský farář P. Ivan Pavlíček, zvony požehnal plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub.
Hodiny na kostele mají jednu zvláštnost. Když se na ně pozorně podíváte, uvidíte, že velká ručička ukazuje hodiny, malá minuty.
Vpravo od kostela býval hřbitov, který byl po reformě císaře Josefa II. v roce 1789 přemístěn mimo městys.
Na další zastavení jděte podél zábradlí.