Proud řeky Schwarzach
Malebné říční údolí kopíruje dávnou poštovní cestu mezi Regensburgem a Prahou, nyní zde obě země spojuje též Schwarzachtálská cyklistická trasa "údolím řeky Schwarzach" neboli "Schwarzachtalradweg".
Na břehu říčky s černě se třpytící průzračnou vodou i v jejích zákrutách zaplesá při jemném šplouchání každá duše. Za návštěvu stojí i nedaleké údolí řeky Bystřice a Česká studánka.
Řeka Schwarzach vede naše kroky při objevování česko-bavorského kulturního dědictví: Od pramenišť v Českém lese míjí rozvaliny starých mlýnů, brusíren skla a pilařských závodů, vine se kolem bývalého kláštera Schönthal a zavede nás až za stále živou pivovarnickou kulturou ve dvou bavorských pivovarech.
Údolí řeky Schwarzach je krajina plná energie: Schwarzach se vlévá do tří jezer, která původně sloužila k získávání elektrické energie a ochraně před povodněmi, dnes jsou tato jezera doslova perlami rekreační oblasti Waldmünchen. K odpočinku přímo vybízejí: Po klidné procházce kolem stříbrného jezera můžete přespat na přírodním tábořišti. Naopak akce Vás čeká v lanovém parku a na lesním zážitkovém hřišti u Perlového jezera a u Eixendorfského jezera vřele doporučujeme návštěvu Hornofalckého muzea řemesel. V létě tedy dostatek příležitostí k osvěžující koupeli, atraktivní prostředí Vás čeká též v rekreačním středisku Babylon u Domažlic.
Schwarzachtálská cyklotrasa (Cyklotrasa údolím řeky Schwarzach)
Idylická trasa pro milovníky přírody vede z Wölsendorfu (SRN) přes malé vísky Horní Falce do Neunburg vorm Wald a dále přes Rötz až do Kritzenast. Zde se cyklotrasa rozděluje - východním směrem pokračuje do Waldmünchenu a severním na Treffelstein a Stadlern k hraničnímu přechodu Friedrichshäng. Smyčka Schwarzachtálské stezky měří přibližně 35 km a vede částečně přes české území - Nemanice, Závist a Rybník.
Prospekt o cyklotrase zde.
Bystřice a Česká studánka
V překrásném údolí Chladné Bystřice uprostřed lesů západně od Folmavy, o kterém se ve svém díle zmiňuje i klenečský rodák, spisovatel Jan Vrba, lze dosud nalézt poměrně výrazné pozůstatky dřívějšího osídlení (osada Bystřice/Fichtenbach) se sklářskými provozy, leštírnami a brusírnami. Prohlédnout si lze rovněž chátrající objekt bývalé roty pohraniční stráže (zřízené v původním zámečku). Přírodními zajímavostmi jsou též památný Smrk u zámečku tyčící se do výšky 44,5 m a chráněná dubová alej Jana Vrby ("Dubovka v Zapomenutém údolí"). Do tohoto chráněného území mají zákaz vjezdu motorová vozidla, proto se sem dostanete pouze na kole nebo pěšky po značených trasách.
- v
ýchozí bod modré, tzv. Hanovy cesty, prochází tudy rovněž žlutá turistická značka. KČT zde každý rok pořádá již tradiční odemykání studánky na jaře a zamykání studánky na podzim, kde již tradičně zpívá klenečský mužský pěvecký sbor Haltravan - sledujte akce KČT.
Zajímavostí je umělý vodní kanál Teplé Bystřice (délka 10 km), který převádí vodu pramenící pod Čerchovem z povodí Dunaje do povodí Labe.
Toto důmyslné vodohospodářské dílo bylo vybudováno kvůli nedostatku vlastních vodních zdrojů pro domažlické mlýny. Turisticky zajímavý je ojedinělý zrekonstruovaný akvadukt, který je součástí kanálu a vede nad železniční tratí na Hadrovci u Babylonu.
Zaniklé vsi Českého lesa
Po ukončení 2. světové války zanikly v českém pohraničí stovky vysídlených německých obcí a osad. Lokality, které se nacházely v blízkosti státní hranice, byly po vyhlášení tzv. zakázaného pásma a spuštění železné opony plánovitě zbořeny. Společně s vesnickými chalupami i výstavními dvory zanikly také školy, průmyslové objekty, zámky a kostely. Změnila se též celková tvář kulturní a zemědělsky obdělávané krajiny...
Nejkomplexnější informace o tomto fenoménu obsahují knihy a publikace pana Zdeňka Procházky - k dostání v domažlických knihkupectvích a informačních střediscích.
Křížová Huť (Kreuzhütte) - zde můžete vidět odkrytou sklářskou pec, nachází se pod přístřeškem kvůli ochraně před působení povětrnostních vlivů, vedle místa je odpočívadlo a informační tabule - nádherné a klidné místo na úpatí Starého Herštejna - bližší informace naleznete zde.
Lučina (Grafenried) - od roku 2011 se postupně odkrývá a čistí jeden objekt za druhým, začalo to kostelem sv. Jiří, následovala fara, kovárna, řezník, hospoda, ... - nahlédněte pod povrch a zkuste si představit ten život zde ještě před několika desetiletími. Lučina se nachází nedaleko Nemanic na zelené turistické značce, přístupná je také z německé strany přes Untergrafenried. Odkaz na stránky zde.
Tradiční rodinný pivovar Rhanerbräu
Odkaz na stránky zde.
Stříbrné jezero
Stříbrné jezero, nebo-li Silbersee, se nachází mezi obcemi Treffelstein a Tiefenbach za hranicemi s Bavorskem. Toto přehradní jezero, které v době dešťů slouží jako protipovodňová ochrana pro okolní obce, je klidovou zónou, kde žijí vzácní živočichové a rostou vzácné rostliny. U jezera je velká písečná pláž pro letní koupání a lze tu i stanovat a tábořit. Okružní procházková stezka kolem jezera je vybavena dvojjazyčnými informačními tabulemi. Nedalekému Treffelsteinu dominuje středověká "Dračí věž", která je volně přístupná veřejnosti.
Perlové jezero
Perlsee u Waldmünchenu je protipólem Silbersee. Doslova to tu žije a pro volný čas se tu nabízí široká škála atraktivit - přírodní koupaliště s písečnou pláží a sociálním zázemím, restaurace, zážitkové hřiště pro děti "Loupežnické doupě", kemp, lanové centrum pro dospělé i pro děti, hřiště na minigolf, půjčovna šlapadel, půjčovna elektrokol, tenisové kurty, jízdárna, bylinková naučná stezka, unikátní dřevěný vyhlídkový most, ...
Eixendorfské jezero
Říčka Schwarzach se nedaleko bavorského městečka Rötz (30 km od Klenčí) vlévá do uměle vybudovaného přehradního jezera Eixendorfer See. Pěkná okolní příroda je protkána turistickými stezkami, na své si zde přijdou i rybáři, svézt se můžete na člunu či plachetnici. V létě můžete přenocovat v místním kempu. Obrazovou galerii naleznete zde. Pokud zavítáte k Eixendorfskému jezeru, určitě navštivte Muzeum řemesel Horní Falce v Hillstettu. Přes dvacet různých řemesel v oddělených dílnách zařízených do nejmenších detailů Vás uchvátí. K vidění je mimo jiné rovněž historický hamr.
Dračí jezero
Drachensee (=Dračí jezero) u městečka Furth im Wald vzniklo teprve v roce 2009 a jako přehradní nádrž na řece Chamb chrání Furth před povodněmi. Má ovšem také výraznou rekreační funkci. Hned u parkoviště se nachází originální "tunelová" galerie, kde se z dvojjazyčných panelů dozvíte mnoho zajímavého o samotném jezeru, ale i o atraktivitách v okolí. Kdo netrpí klaustrofobií, může vystoupat na moderní "rezavou" vyhlídku znázorňující draka vynořeného z jezera. Jezer lze obejít po okružní stezce, v delší variantě měří okruh 10 km, v kratší (v polovině jezera lze přejít po "plovoucí" stezce) variantě 5 km. Lokalita je hnízdištěm mnoha druhů ptáků a je spíše klidovou zónou, kde lze na mnoha místech využít snadný přístup do čisté vody ke koupání. Na informačním centru ve Furth im Wald si lze na občanský průkaz nebo pas zdarma zapůjčit audio průvodce, který Vás na 13 stanovištích v češtině prostřednictvím vypravěče, říčního orla Williho, seznámí s nejdůležitějšími fakty o tomto příjemném místě. Více se o jezeře dočtete zde.
Dračí město Furth im Wald a okolí Vám a Vašim dětem zajistí nezapomenutelné zážitky např. ve Furthském světě zážitků Peroutka, v Divoké zahradě, ve Skalní cestě, v oboře a výletním parku Steinbruchsee či v dračím muzeu a dračí sluji. V případě Vašeho zájmu Vás dračí slují provede česky namluvený audio průvodce.
Přehled o NEJATRAKTIVNĚJŠÍCH NABÍDKÁCH města Furth i. W. a okolí především pro rodiny s dětmi informuje prospekt v českém jazyce, který si můžete stáhnout zde.
Velkolepý robotický drak Fanny je hlavní hvězdou tradiční hry "Skolení draka", která se hraje ve Furthu každý srpen.