Číslo 10                                         www.klenci.cz                                říjen  2005

UPOZORNĚNÍ A VÝZVA

majitelům nebo uživatelům dotčených nemovitostí

Ve smyslu zákona číslo 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích, je povinnost vlastníků a uživatelů nemovitostí odstraňovat a oklešťovat stromoví, které by mohlo ohrožovat zařízení distribuční soustavy na dotčených nemovitostech.

            Západočeská energetika a.s., jakožto provozovatel distribuční soustavy, Vás upozorňuje na tuto povinnost a vyzývá Vás tímto k okleštění případně odstranění stromoví, které se nachází v blízkosti zařízení distribuční soustavy umístěného na nemovitosti, jíž jste vlastníkem či uživatelem, nejdéle do 1.12.2005.

            Okleštění popř. odstranění stromoví je nutno provést tak, aby se žádné jeho části, ani při kývání stromů větrem, nepřiblížily k vodičům vedení blíže než  :

                                    na 1 m u vzdušného vedení nízkého napětí,

                                   na 2 m u holého a izolovaného vedení vysokého napětí.

V ochranných pásmech vedení vysokého a velmi vysokého napětí je mimo jiné zakázáno ve smyslu ustanovení § 46, odst. 9, zákona číslo 458/2000 Sb., nechat růst porosty nad výšku 3 m.

Pokud by při oklešťování či odstraňování stromoví nebo jiných porostů mohlo být ohroženo zařízení distribuční soustavy nebo bezpečnost osob, musí vlastník či uživatel dotčené nemovitosti požádat nejméně 20 dnů před termínem zahájení činnosti provozovatele distribuční soustavy v Domažlicích, tel. 378 007 611 o vypnutí předmětného zařízení. Kácení stromoví a jiných porostů musí být oznámeno písemně nejméně 15 dnů předem příslušnému orgánu ochrany přírody nebo Správě chráněné krajinné oblasti (viz zákon ČNR č. 114/1992 Sb.).

Po marném uplynutí uvedené lhůty zajistí na základě příslušné legislativy okleštění, popřípadě odstranění stromoví Západočeská energetika a.s., na nebezpečí vlastníka nebo uživatele dotčené nemovitosti.

                                                                                              Západočeská energetika a.s.

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Nezbývá než odsoudit

Pohybuje se mezi námi lidská hyena, která se neštítí krást na místním hřbitově. Označení lidská hyena je sice hodně tvrdé, ale jak jinak nazvat toho, který ukradne plastovou urnu z urnové skříňky na hrobě? Urnu, která se nedá nijak zpeněžit, ale obsahuje pro pozůstalé to nejdražší, co jim po členu rodiny zbylo. Rozum zůstává stát nad zvráceností darebáka, kterému by měly obě ruce zchromnout za takový čin. Obracíme se na všechny občany, kteří přicházejí na klenečský hřbitov, aby se pozorně dívali okolo sebe a budou-li pozorovat jakékoliv podezřelé nebo nenáležité chování jakýchkoliv osob na hřbitově, aby ohlásili jejich jména či popis na Policii ČR a též na klenečském obecním úřadě.

Nebuďme lhostejní k tomu, co se děje okolo nás, nejenom na hřbitově. A děje se toho hodně špatného. Nebo je to snad normální, aby byli lidé stříleni na potkání, aby se kradlo vše, co se dá nebo i nedá zpeněžit, aby byla odepřena pomoc zraněnému člověku nebo člověku v nouzi? Příkladů by byla celá řada. Mnohdy je to pouze o tom, že si člověk řekne, že jeho se to netýká, tak proč se do nějakého problému zapojovat, proč by měl někoho „prásknout“? Lidská lhostejnost je hrozná vlastnost a bohužel i zde v naší obci se s ní setkáváme. Nebuďme tedy lhostejní a nevšímaví k tomu, co se okolo nás děje. Většinou, až se nás začne problém přímo dotýkat, je již pozdě.

Karel Smutný, Jarmila Kulíková, Zdeněk Drbal

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

U S N E S E N Í

z 39. náhradního jednání zastupitelstva Obce Klenčí pod Čerchovem

konaného dne 12. října 2005

Zastupitelstvo obce :

A.        Schvaluje :

-           příspěvek SDH ve výši 2 500.- Kč na organizaci akce „Chodská létobabí Lýže 2005“

-           prodej bytu číslo 17 v domě č.p. 241 v Klenčí pod Čerchovem panu LÍKAŘOVI Stanislavu mladšímu za cenu stanovenou soudním odhadem, tj. za 643 530.- Kč

-           mimoškolní výchovu a vzdělávání jako doplňkovou činnost Masarykovy základní školy Klenčí pod Čerchovem

-           jmenování pana NOVÁKA Františka jako zástupce zřizovatele do školní rady Masarykovy základní školy Klenčí pod Čerchovem

-           zapojení obce do systému komunitního plánování sociálních a pečovatelských služeb Plzeňského kraje

-           záměr směny pozemků s panem ing. Vojtěchem PABAINEM a paní Mgr. Jarmilou NOVÁKOVOU v k.ú. Klenčí pod Čerchovem

-           odměnu starostovi obce ve výši jednonásobku platu za práci nad rámec povinností při zimní údržbě komunikací a letní údržbě zeleně

B.        Bere na vědomí :

-           zprávu o kontrole usnesení z minulého jednání zastupitelstva obce přednesenou starostou obce

-           zprávu výboru pro rozvoj obce

-           zprávu z jednání finančního výboru

-           zprávu z jednání kontrolního výboru

C.        Ukládá  :

-           starostovi  urgovat změny osazení značky POČÁTEK OBCE v dolní části obce u hřiště a k Trhanovu

-           Ing. Drbalovi propočítat splátkový kalendář panu JAHNOVI Josefu tak, aby byl dluh obci uhrazen do 31.12.2006

D.        Neschvaluje  :

-           prodej akumulačních kamen z budovy „Základní škola II“ panu Tomáši KOSTLIVÉMU

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Termín příštího zasedání zastupitelstva obce  :  2. listopadu 2005

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TJ SPARTAK KLENČÍ POD ČERCHOVEM

zve

současné i bývalé členy

na výroční členskou schůzi,

která proběhne v sobotu 26. listopadu 2005 od 19.00 hodin v salonku hotelu GAME.

Malé občerstvení zajištěno.

Za výbor TJ Zdeněk Keler

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Hezký pohled

Vloni touto dobou jsme uveřejnili čísla domů, které za rok 2004 dostaly nový barevný kabát. Protože i v letošním roce mnozí majitelé domů při hlavní silnici a na náměstí zkrášlili opravou a natřením fasády naši obec, zaslouží si pochvalu. Na náměstí jsou nově opraveny domy číslo 9, dřevěnka 21, 100, při hlavní silnici od náměstí nahoru čísla 89, 39, 81, 49, 183, 194. Víme o tom, že své domy opravují a vzorně udržují i mnozí ostatní obyvatelé naší obce, kteří nebydlí při hlavní silnici a na náměstí. Touto cestou jim děkujeme za jejich píli a péči o zkrášlení životního prostředí nás všech.

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Výstava obrazů Evy Vackové

Od 27. srpna do 9. října proběhla v rekonstruované budově bývalých stájí na Staré poště výstava obrazů Evy Vackové, kterou shlédlo přes 350 návštěvníků.

Výstava bude ještě mimořádně otevřena během klenečské pouti a to v sobotu 12. listopadu  a v neděli 13. listopadu, vždy od 13 do 15 hodin. Přítomna bude i autorka obrazů.

Do té doby lze výstavu shlédnout po domluvě na telefonním čísle 604 513 923 – Jiří Anderle.

                                                                                  Výbor pro rozvoj obce

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Výklad karet – tel. 607 952 061

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

 

80. výročí úmrtí Jindřicha Šimona Baara – zamyšlení

 

            24. října 2005 jsme vzpomínali 80. výročí dne, kdy z Klenčí navěky odešla jeho dosud stále největší osobnost  - spisovatel Jindřich Šimon Baar. Při této příležitosti se v regionálním tisku objevilo několik vzpomínek na spisovatele. Gymnázium J. Š. Baara připravilo pro veřejnost komponovaný literárně – hudební program, jehož hlavním účinkujícím byl znalec a obdivovatel Baarova díla docent Viktor Viktora (známe jej i z jeho přednášek v Klenčí) a Baarovo muzeum v Klenčí navštívil 21. října reportér Plzeňského rozhlasu Martin Sobotka se žádostí o rychlou reportáž a informaci, že literární oddělení připravuje o Jindřichu Šimonu Baarovi pořad. Potěšilo mě, že se Baar zase alespoň připomene, ale má radost netrvala dlouho. Rozhlasový reportér se mne hned úvodem zeptal, co si po osmdesáti letech od Baarova skonu myslím o podvědomí, které o něm veřejnost má. A já, i když jsem připustila, že celostátně už lidí, kteří spisovatele Baara znají, mnoho nebude, o znalosti obyvatel Plzeňského kraje nepochybuji. A to také proto, že zrovna Plzeňský rozhlas poměrně často Baara připomíná, např. citacemi z jeho děl, otázkami v soutěžích, reportážemi z Baarova muzea. Úplně mě proto zarazilo jeho vyprávění o tom, že se den předtím vypravil do plzeňských ulic, aby se tam kolemjdoucích ptal, co jim říká jméno Baar a že se toho moc nedozvěděl. Takovou katastrofu jsem nečekala. Čas na přemýšlení o důvodech jsem neměla, ale jen tak mě blesklo hlavou, že mnou pochválený Plzeňský rozhlas už také nemá takovou - jak bych to řekla jedním slovem – poslouchatelnost? Jako v minulosti a televize, která v mediích vede, má pro regionální vysílání krátké časy.

            Reportérovi Martinu Sobotkovi jsem o svém náhlém poznání nic neřekla, abych mu nezkazila chuť k práci. A i když jsem na jeho další otázku, jak je na tom s podvědomím o Baarovi Chodsko a zejména Klenčí, zprvu rozhodně odpověděla, že o obyvatelích Chodska nepochybuji, později jsem začala váhat a nějakou tu možnost připouštět a nakonec jsem se začala bát, aby se u nás na nějakou reportáž také nevypravil; naštěstí měl málo času.

            Myslím si ale, že alespoň obyvatelé Klenčí by mně udělali v anketě radost. V loňském roce, roce 135. výročí Baarova narození jsme si v Čakanu připomněli Baarovy životní osudy, jeho zásluhy o Chodsko a Klenčí zejména, upozornili na místa spojená s jeho osobou, zopakovali nejznámější tituly jeho literární tvorby.

            V letošním roce, právě předminulý týden, žáci prvního stupně naší základní školy prožili se svými paními učitelkami jeden celý vyučovací den s Jindřichem Šimonem Baarem. Chodili po jeho stopách, povídali si o něm. Také někteří starší žáci před časem, v den, kdy trénovali samostatnou orientaci v místě, navštívili Baarův dům, rodný dům, hrob, pomník.

            Takže ti, kteří dosud nevěděli, už vědí a ti, kteří věděli, si znovu připomněli význam klenečského rodáka kněze – spisovatele Jindřicha Šimona Baara. A pokud byste ho chtěli poznat dokonale, začtěte se teď v nastávajícím zimním období, kdy je pro to nejvhodnější doba, do některého jeho románu nebo povídky. Nebojte se toho, Baar je stále moderní autor, budete mu rozumět dobře a jeho památku tak uctíte nejlépe.

                                                                                                          Eva Buršíková

                                                                                                          Baarova muzea.

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

OKÉNKO MATEŘSKÉ ŠKOLY  V  ŘÍJNU

               Měsíc říjen s sebou přinesl příjemné počasí vhodné k podzimním procházkám, sběru přírodnin a práci na zahrádkách. O užitku produktů ze  zahrádek jsme si povídali celých čtrnáct dní: o tom, jak se dostalo jablíčko do  košíku, o jedné ztracené pohádkové hrušce a o přípravě  ovocného kompotu. Vše jsme třídili podle dané vlastnosti, počítali, ale hlavně  vnímali všemi smysly. Totéž následovalo v dalším týdnu, kdy jsme se ještě k písním o jablíčkách naučili a připomněli písně o zelenině. Tu jsme si procvičovali také v pohybových a jiných hrách. Také  jsme si zkoušeli zdramatizovat pohádku „O řepě“ a musím říci, že se děti proměnily v šikovné herce.

               Jak jsem Vám prozradila minulý měsíc, pro tento rok jsme se ve školce zaměřili na celkové jazykové dovednosti dětí. Zde je na místě pochválit rodiče, že si nedostatků ve výslovnosti dětí všímají a navštěvují klinického logopeda. Další rozvoj mluvních schopností je dále na spolupráci školky a rodičů dětí. Prozatím jsme zjistili, že s poznáváním písmenek na počátku slov a vyjadřováním celou větou  je to  malinko  horší, ale  společně  to jistě  zvládneme. Vždyť i rodiče  znají mnoho her ze svého dětství k jejich procvičování. A kdo si není jistý, tomu rády poradíme, jak na to.

                Druhá polovina měsíce bude patřit sběru přírodnin a tvorbě podzimní výzdoby. Zopakujeme si základní i doplňkové barvy a procvičíme motoriku při ručních činnostech. Ovšem už teď se velmi těšíme na konec měsíce, kdy si uděláme výlet do plzeňského divadla Alfa na pohádku Příběh hraček. Těším se na další povídání, kde se s Vámi podělím o naše společné prožitky. 

  V.Čechová 

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

PLYNTOP24SERVIS.s.r.o., Prokopa Velikého 572, 344 01 Domažlice

Tel. 379 778 380   SERVIS  :  NONSTOP tel. 721 534 551   www.plyntopservis24.cz

ZAJIŠŤUJEME KOMPLETNÍ SERVIS KOTLŮ – HOŘÁKŮ – KOTELEN

Montáž a opravy  :                              *             kotlů, hořáků, zářičů a sporáků              *        regulace kotlů a kotelen

*             plynového zařízení                                  *        elektrických a ovládacích zařízení   

*             detekčních přístrojů                 *        servisní prohlídky kotlů, hořáků a zářičů

Autorizovaná měření  :                     *             středních a velkých zdrojů emisí (platnost 3 až 5 let)

*             malých zdrojů emisí (platnost dva roky)

Revize a kontrola  :                            *             kotlů, hořáků a zářičů (1 x ročně)        *           komínů a spalovacích cest (čištění)

*             hasících přístrojů                                     *        elektrických zařízení

*             plynových zařízení                                  *        tlakových nádob

Školení  :                                             *             topičů a obsluh plynových zařízení a obsluh tlakových nádob (expansomat)

Zpracování  :                                       *             provozního a požárního řádu kotelny   *        výpočet větrání

Dodání  :                                              *             plynových kotlů                                      *        měřičů oxidu uhelnatého (CO)

*             bezpečnostních tabulek pro kotelny     *        provozních deníků

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Jaké podmínky má splňovat příspěvek do Čakanu.

Jelikož ČAKAN je zpravodaj obecního úřadu a nechceme jej změnit v bulvární tiskovinu s články řešícími osobní a sousedské vztahy  a spory, budou zveřejňovány pouze materiály, které vyhovují následujícím podmínkám, odsouhlaseným zastupitelstvem obce. O výjimkách z uvedených bodů si ve zcela závažných případech osobuje právo rozhodnout starosta obce s redakční radou.

1.                   Musí být v souladu s tiskovým zákonem

2.                   Nesmí mít charakter poplašné zprávy

3.                   Nesmí napadat osoby fyzické ani právnické či o nich chtít zveřejnit nepravdivé skutečnosti nebo domněnky

4.                   Nesmí obsahovat texty, které by se dotkly politického nebo náboženského přesvědčení spoluobčanů či občanů rozdílné barvy pleti

5.                   Nesmí mít charakter politické či náboženské agitace. Mohou se zveřejnit pouze volební programy politických stran a sdružení zapsaných na kandidátce do voleb zastupitelstva obce a to v posledních dvou vydáních, vydaných před termínem voleb a v souladu s volebním zákonem. Výtisky volebních programů dodá každá politická strana a sdružení v počtu odpovídajícím počtu vydaných výtisků Čakanu

6.                   Zveřejnění reklamních materiálů podnikatelských subjektů bude zpoplatněno částkou 500.- Kč včetně DPH za využití jedné tiskové strany formátu A4 v jednom měsíčním nákladu (610 výtisků). Úhrada za využití tiskové plochy pro zveřejnění reklamy ve formátu menším než A4 bude zpoplatněna částkou odpovídající podílu využité plochy

7.                   Autorem nepodepsaných příspěvků je redakční rada, u všech ostatních příspěvků bude uveden jejich autor. Nepodepsané příspěvky mimo redakčních nebudou zveřejněny. Dodané příspěvky nemusí být v souladu s názorem redakční rady, takové příspěvky nebudou nijak upravovány, v takových případech si redakční rada osobuje právo upravit pouze formát příspěvku, typ a velikost písmen s ohledem na grafické úpravy vydání Čakanu.

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Zájezd z Klenčí do Spáleného Poříčí …

            Na sobotu 1. října připravil Výbor pro rozvoj obce vedený členem zastupitelstva obce Jiřím Anderlem autobusový zájezd do Spáleného Poříčí. Tentokrát zájezd pouze poznávací, směřující do jednoho z kněžských působišť klenečského rodáka Jindřicha Šimona Baara. Třebaže J. Š. Baar strávil ve Spáleném Poříčí jako  pětadvacetiletý kaplan pouze rok (mezi roky 1894 – 1895), Spálené Poříčí si jeho pobyt stále připomíná. O tom se účastníci zájezdu přesvědčili na vlastní oči. Protože vedoucí pan Jiří Anderle zájezd dobře připravil, čekali na klenečskou návštěvu dokonce dva průvodci. : pan Ing. Miroslav Tupý a paní Marie Pracnová z informačního střediska (informační středisko je v provozu pouze v turistické sezóně), později se připojil také pan děkan. Informační středisko sídlí v zachovalé a dobře udržované roubence, takže prohlídka začala tam. Ing. Tupý zahájil informací o historii Spáleného Poříčí připomínkou toho, co obě místa spojuje (samozřejmě J.Š.Baar, také poštovnictví, průtahy vojsk, požáry, …) Při prohlídce kostela sv. Mikuláše Ing. Tupého doplňoval pan děkan, který pak výpravu odvedl do nedaleké budovy děkanství, kde si působení J.Š.Baara připomínají malou expozicí. Pýchou Spáleného Poříčí je zámek, původně postavený roku 1617; objekt s bohatou historií. Návštěvníci mohou obdivovat jeho vnější podobu i z obdélníkového nádvoří včetně přízemní části jednoho křídla budovy, která byla vyčleněna k užívání městu (v ostatních prostorách sídlí střední školy). Město tu upravilo výstavní expozice  a obřadní síň. V jedné části expozice, kde jsou vystaveny některé práce uměleckého truhláře pana Bečváříka za Spáleného Poříčí, se návštěvníci opět setkali s Baarovým jménem a fotografickým záběrem z Baarova domu (muzea). I Barovi pan Bečvářík vyrobil krásný vykládaný nábytek (vyřízení celé objednávky prý po částech trvalo sedm let).

            V obřadní síni se spálenopoříčtí pochlubili, že se v ní čas od času setkávají také zástupci všech obcí, které mají v názvu „Poříčí“.

            Poměrně velkou expozici vytvořilo město z trojrozměrných dokladů minulosti  :  výrobky řemesel užívané v provozu domácnosti, v hospodářství, ve zpracování zemědělských plodin a živočišných výrobků, dopravě apod.

            Součástí prohlídky byla i návštěva obnovované zámecké zahrady a parku s přilehlými prostorami.

            Závěr prohlídky (židovský hřbitov, historický střed města) sice pokazil déšť, ale to rozhodně nepokazilo pěkný zážitek z celé návštěvy. Město Spálené Poříčí získalo ze péči o své památky minulosti a jejich adekvátní využití v současnosti titul „HISTORICKÉ MĚSTO“ a jistě všichni návštěvníci souhlasí, že zaslouženě.

            Účastníci zájezdu z Klenčí měli ještě štěstí, že jejich hlavní průvodce pan Ing. Tupý je nejen průvodce dobře znalý věci (historie, vykopávky, rekonstrukce, úpravy), ale zejména výborný a zanícený vypravěč.

            Co dodat závěrem. Povzdechnutí jako vždy  :  zájezd byl fyzicky i finančně nenáročný, trval pouze jedno šestihodinové odpoledne, všechny památkové objekty byly od sebe nepatrně vzdálené, zájezd stál pouze 50.- Kč (stál by i za dvojnásobek); díky sponzorům, které pan Jiří Anderle  opět sehnal  a i přesto se autobus nenaplnil. Chyběli i ti, které klenečská historie zajímá a rádi o ní besedují například nad kronikou.

            Výbor pro rozvoj obce plánuje v příštím roce návštěvu i ostatních působišť Jindřicha Šimona Baara a těší se na větší účast.

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

PODĚKOVÁNÍ

Poděkování pořadatelů zájezdu do Spáleného Poříčí, pořádaného na počest 80. výročí úmrtí Jindřicha Šimona Baara patří  :              Výrobní společnosti Čechov a.s., Chodovii d. ú. v.,

pracovníkům OÚ a starostovi obce. V neposlední řadě i řidiči autobusu Miroslavu Pajmovi za příjemnou a bezpečnou cestu. Poděkování zaslouží i účastníci zájezdu za důstojnou reprezentaci našeho městečka.

                                                                                  Za Výbor pro rozvoj obce Jiří Anderle

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Vážení spoluobčané.

 

     Jsme nuceni reagovat na dopis pana Karla Smutného, vložený do 9. čísla Čakanu. Ačkoliv jsem dopisy Sdružení pro Klenčí pod Čerchovem dala jen několika lidem, starosta naší obce zvolil nepřiměřenou reakci  a rozhodl se pro veřejnou formu. Možná pan Smutný svůj dopis bere jako malý začátek předvolebního boje. Žádáme občany, aby si jeho způsob jednání při volbách připomněli.

     Jako starosta obce by měl více vážit svá slova. Domníváme se, že na místě není hodně jeho názorů, zejména narážka na možný trestní postih.

     K  jeho dopisu nyní konkrétně:

     Budování průmyslových zón v obcích ČR se neukazuje tak efektivní, jak se původně očekávalo.

     Projednání návrhu změny územního plánu č. 5 mělo být oznámeno občanům 30 dní předem veřejnou vyhláškou a mělo být samostatným bodem programu jednání zastupitelstva obce. Ani jedna z těchto zákonem stanovených povinností nebyla dodržena.

     Česká inspekce životního prostředí provedla namátkovou kontrolu a zjistila, že fi Rosenberg s.r.o. porušila zákon. Pokutovala firmu částkou 100 tis.Kč za porušení zákonných předpisů v ochraně ovzduší. Uložila i nápravné opatření k eliminaci těkavých organických látek (filtry).

     Legitimnost změny územního plánu č. 2, zavedení výrobního území pro novou halu fi Rosenberg s.r.o. v r. 2001, by mohla být zpochybněna. OÚ Klenčí p.Č. v té době neměl správně vedenou úřední desku, nebyla 24 hodin denně přístupná veřejnosti a neexistovala evidence zveřejňovaných listin.

     Neúměrné dopravní zatížení silnic v ČR je silně diskutované téma všeobecně. Domníváme se, že není třeba v naší obci podpořit jeho další navýšení. Zejména zatížení těžkými nákladními vozidly.

     Je směšné, když starosta porovnává pouťové pečení koláčů s každodenní vícesměnnou průmyslovou výrobou a ještě do toho zatahuje práškovou lakovnu. Zapomněl, že se při pečení doma nepoužívají hořlavé a těkavé látky používané při průmyslové výrobě.Organická rozpouštědla jsou všechna vysoce hořlavá a např. aceton je i silně dráždivý a může způsobit zdravotní potíže.

     Tomu, že starosta rozhoduje místo zastupitelstva sám, nasvědčuje několik událostí. Jednou z nich je např. nynější průběh změny ÚP č. 5. Zadání změny č. 5 je z února 2005, ZO však zůstalo jako opařené, když se o změně poprvé dozvědělo až v červenci 2005 od občana. Důležitý materiál pro změnu ÚP č. 5 vznikl bez toho, aby jeho vznik projednalo ZO.

     To, že hygienická stanice nenaměřila překročení povolených hladin hluku u jednoho z  občanů ještě neznamená, že zejména nejblíže žijící občané nejsou hlukem obtěžováni. (Měření bylo tehdy provedeno v termínu, který navrhla kontrolovaná organizace).

     Není nám známo, že by např. v Plzni navazovala někde výrobní zóna na historické jádro města. I kdyby tomu tak někde bylo, proč by se podobně nevhodné praktiky měly podpořit v Baarově Klenčí?

     Firma Rosenberg s.r.o. provedla odhlučnění ventilátorů haly C až poté, co si paní Baarová stěžovala na hluk hygienické stanici.

     Využití zemního plynu považujeme za ekologické. Náš protest se týkal stavebního řízení k povolení STL – průmyslového plynovodu s osazením tří kotlů, každý s výkonem 700 kW a spotřebou každý 75 m3/hod. s námitkou, že po zavedení plynu do stávajícího areálu bude možné zvýšit výrobu, případně změnit výrobní postupy s negativním vlivem na životní prostředí v obci a na zdravé životní podmínky občanů v blízké obytné zástavbě.

     Občanské sdružení pro Klenčí p.Č. nemá 6 členů. Smutné je, že se mnozí občané bojí v naší obci veřejně přihlásit ke členství ve sdružení. Smutný je i způsob prosazování demokracie v Klenčí p.Č.

     Nejsme proti zaměstnanosti. Ale rozvoj obce tak, jak ho popisuje pan starosta, musí probíhat komplexně. S ohledem na všechny potřeby občanů: na práci, ale i na zdravé životní prostředí obyvatel blízko výrobních podniků. Ve smyslu: : „ investore, chceš v obci podnikat? Můžeš, ale za těch a těch podmínek, např. osadíš navijárnu motorů i práškovou lakovnu filtrací, aby neunikaly do ovzduší škodliviny jako styren, těkavé organické látky, aceton, aj., zmírníš hlučnost z provozů třeba protihlukovou bariérou“ a podobně. Na jednáních k rozšiřování průmyslových aktivit v areálu býv. JZD nám takováto aktivita ze strany vrcholného představitele obce chyběla. Naopak. Pan starosta vždy záměr podpořil. Na jednom jednání jsem mu řekla: „pane starosto, lepšího obhájce než Vás si investor nemohl přát!“

     Klenčí je i dnes hezké a pro většinu občanů stále bude. V materiálech sdružení o zpochybnění vykonané práce na zvelebení a zkrášlení obce není ani zmínky. Naše úsilí směřuje k tomu, abychom mohli všichni v klidu a v čistém ovzduší žít nejen ve venkovním prostředí, ale i v domovech – v létě při otevřených oknech.

     O význačných návštěvách víme např. z regionálního tisku. Věříme, že se jim v naší obci líbí. Osobně jsem s jedním politikem mluvila. I on si připomněl, jak bylo v Klenčí při jeho návštěvě hezky. Ovšem o navijárně motorů a plánované práškové lakovně za našimi domy neměl ani potuchy.

 

                                                                                                             Za Sdružení pro Klenčí pod Čerchovem

                                                                                                                     předsedkyně a klenečská občanka    

                                                                                                                                   Vlasta  Čechurová

                                                                                                                                        19.10.2005

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

                                         Příloha  Požárního řádu č. 5

                                                                                                                                 

                                                Podmínky pro období topné sezóny

 

1.             Podle § l7 odst.l) písm.a) zák. o PO jsou fyzické osoby mimo jiné povinny používat

tepelné, elektrické, plynové a jiné spotřebiče (dále jen spotřebiče) tak, aby nedocházelo ke vzniku požárů.

2.            Při instalaci a používání spotřebičů musí být respektován návod výrobce. Fyzická

osoba nesmí provádět sama instalaci spotřebiče v těch případech, kdy návod výrobce vysloveně vyžaduje instalaci od odborné firmy (např. elektrické přímotopné spotřebiče, plynové spotřebiče apod.).

3.             Při instalaci a užívání spotřebičů musí být dodržovány bezpečné vzdálenosti od

stavebních konstrukcí, podlahových krytin a zařizovacích předmětů podle požadavků návodu výrobce.Pokud není návod výrobce k dispozici, lze za bezpečnou vzdálenost považovat:

(a)          spotřebiče na pevná paliva        - 8OO mm ve směru hlavního sálání

                                                            -  2OO mm v ostatních směrech;

(b)          spotřebiče na kapalné a plynné palivo a elektřinu:

                                                           -  5OO mm ve směru hlavního sálání

                                                           -   lOO mm v ostatních směrech.

(4)        Pokud to návod k obsluze spotřebiče vyžaduje, nesmí být tyto spotřebiče při provozu

            ponechány bez dozoru.

(5)       Při používání spotřebičů na pevná paliva, musí být popel ukládán na bezpečné místo.

(6)       Nesmí být používány spotřebiče, které svým špatným technickým stavem ohrožují                                        

požární  bezpečnost (např. porušení pláště spotřebiče, vadné a netěsné kouřovody apod.).

(7)       Při skladování pevných paliv musí být dodržována zásada, že jednotlivé druhy

pevných paliv musí být skladovány odděleně. Při skladování briket musí být dbáno   

zvýšené opatrnosti, vzhledem k možnému samovznícení. Brikety musí být skladovány bez mouru a malých úlomků, nesmí být skladovány vlhké a musí být zabráněno proniku vlhkosti do skladovacích prostorů.

Krátce po naskladnění se doporučuje zrakově a čichově ověřovat, zda se neobjevují náznaky k samovznícení (kouř, rosení skel na oknech místností pro uskladnění, zvyšování teploty hromady).

(8)       Podle § l7 odst.l) písm. b) zák. o PO jsou fyzické osoby povinny pravidelně zajišťovat

čištění a kontrolu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv v objektech ve svém vlastnictví ve lhůtách stanovených právním předpisem a odstraňovat zjištěné závady.

Lhůty a povinnosti k čištění a kontrole komínů stanovuje vyhl. MV č. lll/l98l Sb..Tato vyhl. se vztahuje na vlastníky, správce a uživatele objektů, včetně rekreačních (dále jen správce objektu).Pro správce objektu v této souvislosti vyplývají následující povinnosti:

(a)          připravit nádoby z nehořlavého materiálu na ukládání sazí a ostatních tuhých částic ze

sběracích částí komínového průduchu;

(b)          odstranit závady komínů a spotřebičů paliv, které byly zjištěny kominickou firmou při

čištění, kontrole nebo zkoušení komínů a to ve lhůtě dohodnuté s kominickou firmou. Nedojde-li k dohodě, určí lhůtu k odstranění závad obecní  úřad;

(c)          zajistit, aby se nepoužívalo komínů a spotřebičů paliv, u nichž byla zjištěna závada

bránící bezpečnému užívání, a to až do jejího odstranění;

(d)          požádat kominickou firmu o zkoušení komínu před připojením jakéhokoliv spotřebiče

paliv ke komínu, před změnou topného media nebo změnou druhu vytápění;

(e)          dodržovat lhůty pro čištění,případně kontroly stavu komínů:

(f)           jsou-li do komínů zapojeny spotřebiče na pevná paliva a kapalná paliva

do výkonu 5O kW 6x ročně,      a výkonem nad 5O kW 4x ročně;

(g)          jsou-li do komínů zapojeny spotřebiče na plynná paliva                                                     

            do výkonu 5O kW 2 x ročně (vyvložkovaný komín), nevyvložkovaný  6x ročně;

- jsou-li do komínů zapojeny spotřebiče do výkonu 5O kW v rekreačních objektech (chaty, chalupy apod.) a nejsou užívány celoročně, je lhůta l x ročně;

- saze nahromaděné ve sběrací části komínových průduchů se musí vybírat z komínů od spotřebičů paliv s výkonem nad 5O kW při každém jejich čištění, saze
z ostatních komínů nejméně l x ročně.

x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x-x

Před zimou.

           

Vážení občané,

před nadcházejícím zimním obdobím bychom Vás chtěli upozornit na obecní vyhlášku k zimní údržbě komunikací a dále Vás upozornit na některá její ustanovení.

 

§1. Poslání zimní údržby

Zimní údržbou se podle pořadí důležitosti zmírňují závady vznikající povětrnostními vlivy a podmínkami za zimních situací ve sjízdnosti komunikací a ve schůdnosti místních komunikací, chodníků a průjezdních úseků silnic.

 

§3 . Povinnost vlastníka (správce) komunikace a majitele nemovitosti s komunikací sousedící.

Odst. 1  V obvyklé zimní situaci vlastník (správce) komunikace odstraní nebo alespoň zmírní

závady ve sjízdnosti (schůdnosti) komunikace v časových lhůtách, stanovených plánem zimní údržby. Povinnost odstranit nebo alespoň zmírnit závady ve schůdnosti chodníků mají rovněž majitelé nemovitostí, sousedících s chodníky. Plnění této povinnosti znamená odklidit spadlý sníh z povrchu chodníku v pásu o minimální šíři 1 m při výši napadané vrstvy sněhu vyšší, než 3 cm a posypání chodníku chemickým nebo zdrsňujícím materiálem (sůl, drť, písek). Vlastník (správce) komunikace a majitelé nemovitostí, sousedících s chodníky v zastavěné části obce odpovídají v duchu zákona číslo 13/1997 Sb., § 27 odst. 3 a 4 za škody, jejichž příčinou byly závady ve schůdnosti místní komunikace nebo přilehlého chodníku, které vznikly znečištěním, náledím nebo sněhem, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit.

Odst. 2   U domů s více nájemníky nebo majiteli bytových jednotek určí majitel nebo správce

nemovitosti části chodníků a komunikací, seznam nájemníků nebo majitelů a termíny, kdy budou provádět zimní údržbu.

 

§4.  Určení zimního období

            Pro účely této vyhlášky je zimním obdobím doba od 1. listopadu 2005 do 31. března 2006. V tomto období se provádí zimní údržba komunikací podle „Plánu zimní údržby“. Pokud vznikne zimní povětrnostní situace mimo toto období, zmírňují se závady ve sjízdnosti (schůdnosti) komunikace bez zbytečných odkladů přiměřené k vzniklé situaci.

 

§5.   Termín pro odstranění nebo zmírnění závad ve sjízdnosti (schůdnosti) komunikací.

Termínem pro odstranění nebo zmírnění závad ve sjízdnosti (schůdnosti) komunikací je čas 06.30 hod. V průběhu dne v duchu „Plánu zimní údržby“ je nutné provést údržbu v souladu s § 3 neprodleně v závislosti na vzniklé povětrnostní situaci.

§ 6.      Způsob odstranění nebo zmírnění závad ve sjízdnosti (schůdnosti) komunikací.

Odstraněním nebo zmírněním závad ve sjízdnosti (schůdnosti) komunikací se rozumí  :

-                     odhrnutí sněhu nebo jeho zbytků pokud se spadem vytvoří vrstva vyšší, než 3 cm

-                     zdrsnění kluzkého povrchu ujetého nebo ušlapaného sněhu popř. náledí posypem hrubým zdrsňovacím materiálem (písek, drť, popel)

-                     narušení povrchu ujetého nebo ušlapaného sněhu popř. náledí posypem solí s následným úklidem zbytků sněhu nebo náledí

 

§7.       Likvidace následků posypu.

            Vlastník (správce) komunikace a majitelé nemovitostí sousedících s chodníky jsou povinni po ukončení zimního období popř. po ukončení období s možnými zimními povětrnostními situacemi uklidit neprodleně zbytky posypového materiálu a připravit jej k odvozu obecními prostředky.